Państwa nie da się zreformować, czyli dlaczego jestem antyetatystą (krótko i nienaukowo)

Kilka osób może się dziwić, dlaczego kolejne parę osób z takim zapałem walczy przeciwko państwu, domagając się jego ograniczenia lub nawet likwidacji. To nie jest nawet parę osób, ale duża grupa domagających się realizacji takich postulatów.

Chciałem wyjaśnić grupy dziwiących się, skąd powstaje taki nieprzejednany antyetatyzm. Po prostu, państwa nie da się zreformować. To potwór, który stoi w opozycji do człowieka, jego wolności i własności. Jeśli zabierze choć mały kawałek, to juz nigdy go nie odda, ale gorzej, jest wiecznie głodny. Jedna część antyetatystow wierzy, że da się nad nim panować, inni chcą jego całkowitego unicestwienia. Nie ma lepszego lub gorszego państwa, ponieważ ono jest złe z natury.

Nie można dyskutować o reformowaniu państwa wg antyetatystów. Państwo jest niereformowalne i złe, nawet jeśli wydaje nam się, że przynosi dobre rzeczy. Osobiście uważam, że czasem tak jest, ale końcowy rachunek, a ten się liczy, jest zdecydowanie negatywny? Dyskusja z antyetatystami na ten temat wygląda tak:

Etatysta (E): Państwo zapewnia ochronę przed zewnętrznym agresorem.

Antyetatysta (AE): Zapędy mocarstwowe wywołały I wojnę światową, o liczbie ofiar podczas II wojny światowej, konfliktach w czasie XX nie wspomnę. To państwa stworzyły dla swoich militarnych pragnień unicestwiającą wszystko broń atomową.

E: Państwo zapewnia porządek w państwie.

AE: Mocno oberwiesz od państwa, gdy postanowisz zaprotestować lub zmieniać zastany porządek (patrz: aktualne wydarzenia na Ukrainie).

E: Państwo zapewnia równouprawnienie, 8-godziny dzień pracy, ochrania zdobycze socjalne

AE: To samo państwo strzelało do osób nie-białych, atakowało protestujących górników i chroniło przede wszystkim interesy Wielkiego Biznesu (lata ’80 w Europie, obecna Azja).

E: Państwo wspiera i stabilizuje ekonomię.

AE: Państwo istotnie wspiera, ale Wielką Finansjerę, poprzez monopolizację środka płatniczego i stworzenie bankowości centralnej, dzięki czemu kolejne dziesiątki miliardów dolarów czy euro mogą wędrować do Wielkiej Finansjery, która napędza bańki. Ostatnią klasą, która cierpi, to Wielka Finansjera i Politycy. Jeśli chcesz wyrazić swój przeciw, dostajesz gumowym pociskiem (patrz punkt dot. zapewnienia porządku).

E: Państwo zapewnia publiczną służbę zdrowia (tam gdzie zapewnia)

AE: Która zazwyczaj jest nieefektywna, co tworzy korupcję, przez co ceny usług medycznych są jeszcze wyższe, i jeszcze bardziej zawęża grupę osób, która może z niej skorzystać. Rada: nie licz na państwo, bo umrzesz nędznie.

E: Państwo oferuje emerytury i renty.

AE: Po tym, jak już potrąci ci 1/3 twoich ciężko zarobionych pieniędzy, z czego połowa dotrze na twoje konto emerytalne, a reszta zginie w nieefektywnym systemie administracji. Rada: nie licz na państwo, bo umrzesz nędznie.

E: Państwo buduje infrastrukturę.

AE: Istotnie, ale jaka jest efektywność pobieranych od obywatela opłat, a faktycznie przekazywanych środków na budowę infrastruktury. Czemu Polska jeszcze nie stoi autostradami (za którą i tak ostatecznie zapłacisz przy bramce). Wniosek: rozwiążmy to poza systemem państwowym (to długi temat).

Krótko, każdego dnia toczy się walka obywatela z Lewiatanem. Państwo jest złe i niereformowalne, i dla antyetatystów to aksjomat.

Wprawdzie środowisko antyetatystów nie jest jednolite – są grupy, które akceptują minimalną formę państwa (np. minarchiści) albo jego dowolną formę, jednak nie wpływającą na człowieka (można wypisać się z państwa, np. woluntaryści). Jednak sposób („logika”) myślenia pozostaje taka sama.

PS Nie poruszam tematu „co zamiast państwa”, ponieważ tutaj opcji jest przynajmniej kilka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s